Үндэсний Их Баяр наадмын хөтөлбөр

2013-07-04 00:00:00
Тулгар Төрийн 2222 жил, Их Монгол Улсын 807 жилийн ой,
Үндэсний Их Баяр наадмын хөтөлбөр
 
7 дугаар сарын 7. Ням
 
9.00-21.00  Урианхай сурын харваа                       Сурын талбайд
 
7 дугаар сарын 8. Даваа
 
9. 00-16.00  Буриад сурын харваа                           Сурын талбайд
 
7 дугаар сарын 9. Мягмар
 
9. 00-19.00  Хүүхдийн сурын харваа                        Сурын талбайд
 
7 дугаар сарын 10. Лхагва
 
8.00  Төрийн далбаа мандуулах ёслол                  Сүхбаатарын талбайд
 
8.00-10.20  Хязаалан насны морьдын уралдаан    Хүй долоон худагт
 
10.00  Шагайн харвааны хэсгийн харваа                   Шагайн асарт
 
10.30  Үндэсний сурын харвааны нээлтийн ажиллагаа    Сурын талбайд
 
10.00-11.30  Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн тангараг өргөх ёслол, төрийн далбааны өдөрт          зориулсан ёслолын ажиллагаа                                             Сүхбаатарын талбайд                                                                                                                                               
 
13.00-13.30   Эзэн Чингис хааны хөшөөнд хүндэтгэл үзүүлэх, жанжин   Д.Сүхбаатарын хөшөөнд цэцэг өргөх  ёслол                                                                   Сүхбаатарын талбайд
 
14.00-16.20   Шүдлэн  насны морьдын уралдаан     Хүй долоон худагт
 
15.00,18.00   Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн тангараг өргөх ёслол, Тулгар төрийн 2222 жил, Их  Монгол Улсын 807 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын хүндэтгэлийн концерт  Соёлын төв өргөөнд
 
20.00 Төрийн есөн хөлт цагаан тугийг цэнгүүлэх ёслол                     Төрийн Ордон
 
7 дугаар сарын 11. Пүрэв
 
8.00-10.20  Азарганы уралдаан                                                            Хүй долоон худагт
 
10.00  Шагайн харвааны хагас шигшээ харваа                      Шагайн асарт
 
9.30 Төрийн есөн хөлт цагаан тугийг Төрийн ордноос Төв цэнгэлдэх хүрээлэнрүү залах  ёслол                   
                                                                                                                                                       /тусгай хөтөлбөрөөр/
 
11.00  Шагайн харвааны тэмцээний нээлтийн ажиллагаа        Шагайн асарт
 
11.00  Төрийн есөн хөлт цагаан тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнд залах ёслолын ажиллагаа.
 
11.10  Тулгар төрийн 2222 жил, Их Монгол Улсын 807 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадмын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж нээнэ.
 
11.20  Yндэсний их баяр наадмын нээлтийн ажиллагаа         /тусгай хөтөлбөрөөр /
 
12.00-15.00  Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа
 
12.30  Шагайн харвааны хагас шигшээ харваа                     Шагайн асарт
 
13.30-14.00  Үндэсний сурын нэгдсэн үзүүлэх харваа                     Сурын талбайд
 
13.30-16.00   Хүүхдийн барилдааны нэгийн даваа
 
14.00  Хүй долоон худгийн  наадмын нээлтийн ажиллагаа  /тусгай хөтөлбөрөөр / Хүй долоон худагт                                               

14.00-16.20   Их насны морьдын уралдаан                                          Хүй долоон худагт
 
14.00-17.00  Үндэсний сурын  харваа                                                     Сурын талбайд
 
15.20-18.00   Хүчит бөхийн  барилдааны хоёрын даваа
 
16.20-18.00   Хүүхдийн барилдааны хоёрын даваа
 
19.00  Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн тангараг өргөх ёслол,  Тулгар төрийн 2222 жил,  Их Монгол Улсын 807 жилийн ой, Үндэсний их баяр наадамд зориулсан Төрийн дайллага   /Тусгай хөтөлбөрөөр/ 
 
20.00-22.00   “Улаанбаатарын үдэш” цэнгүүн                              Сүхбаатарын талбайд 
 
22.00-23.00   “Их үндэстэн эргэн сэргэлээ” мультимедиа шоу
                                                                                                                  Сүхбаатарын талбай 
23.00  Баяр наадмын ёслолын буудлага    Сүхбаатарын талбай, Баянхошуу,  Маахуур толгой,  7 буудал орчим
 
7 дугаар сарын 12. Баасан
 
7.00-9.20  Соёолон насны морьдын уралдаан                      Хүй долоон худагт
 
9.00  Шагайн харвааны  шигшээ харваа.                                   Шагайн асарт
 
9.00-14.00  Сурын харвааны  шигшээ харваа                          Сурын талбайд
 
9.30-11.00  Хүчит бөхийн барилдааны гурвын даваа
 
10.00-11.00   Хүүхдийн барилдааны гурвын даваа
 
11.00-13.00  Дааганы уралдаан                                                  Хүй долоон худагт
 
11.20-12.40  Хүчит бөхийн барилдааны дөрвийн даваа
 
11.20-12.40   Хүүхдийн барилдааны дөрвийн даваа
 
13.30.  Шагай харвааны  харваачдад шагнал гардуулах ёслол         Шагайн асарт

14.30-15.10   Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа
 
15.20-15.30   Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж үндэсний сур, шагайн харваанд
түрүүлсэн харваачдад шагнал гардуулна.
 
15.20-16.00   Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн даваа
 
15.20-16.00   Хүүхдийн барилдааны тавын даваа
 
16.10-16.40   Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна.
Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж хурдан морь унаач хүүхдүүдэд бэлэг гардуулна.
 
16.40-17.10   Хүүхдийн барилдааны зургаагийн даваа
 
16.40-17.20   Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн даваа
 
17.25-17.45   Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж “Улсын начин”, “Улсын харцага” цолны болзол хангасан  бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна.
 
17.50-18.40  Хүчит бөхийн барилдааны наймын даваа
 
18.35-19.05   Хүүхдийн барилдааны долоогийн даваа
 
18.45-19.00   Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж “Улсын заан” цолны болзол хангасан бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг гардуулна
 
19.05-19.35   Хүчит бөхийн барилдааны  есийн даваа
 
19.40-19.55 Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж Үндэсний их баяр наадмын хүчит бөхийн  барилдаанд  түрүүлж, үзүүрлэсэн бөхчүүдэд цол олгож, үнэмлэх, энгэрийн тэмдэг, шагнал гардуулна. 
 
19.55  Тулгар төрийн 2222 жил, Их Монгол Улсын 807 жилийн ой, Үндэсний их  баяр наадмын ажиллагааг Монгол Улсын Ерөнхийлөгч Цахиагийн Элбэгдорж хаана.
 
20.00  Үндэсний их баяр наадмын хаалтын ажиллагаа, Төрийн есөн хөлт  цагаан тугийг Төв цэнгэлдэх хүрээлэнгээс Төрийн ордон руу залах ёслол                  /тусгай хөтөлбөрөөр/
 
 УЯАЧДЫН НААДМЫН ХӨТӨЛБӨР
 
7 дугаар сарын 13. Бямба. Хүй долоон худаг
 
7.00-9.20  Эрлийз хурдан морьдын дээд нас буюу азарга, их нас, соёолон  морьдын уралдаан                                                                           
 
11.00-13.00   Эрлийз хурдан морьдын дунд нас буюу шүдлэн, хязаалан  морьдын уралдаан
 
13.00-13.05   Үндэсний их баяр наадмыг зохион байгуулах хорооны дарга, Монгол Улсын Шадар сайд Д.Тэрбишдагва уяачдын наадмыг нээнэ.
 
13.00-16.00 Жороо морины тойргийн уралдаан
 
13.05-13.20Уяачдын наадмын нээлтэнд зориулсан урлагийн тоглолт /тусгай хөтөлбөрөөр/
 
13.20-14.20   Хүчит бөхийн барилдааны нэгийн даваа
 
14.20-14.30  Үндэсний их баяр наадамд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд бай шагнал, цолны чимэг хүртсэн бөхчүүдэд үнэмлэх гардуулна.
 
14.00-16.00   Эрлийз хурдан морьдын бага нас буюу дааганы уралдаан
 
14.30-15.20   Хүчит бөхийн барилдааны хоёрын даваа
 
15.20-15.30   Урлагийн тоглолт
 
15.30-16.30  Хүчит бөхийн барилдааны гурав, дөрвийн даваа
 
16.30-16.40   Урлагийн тоглолт
 
16.40-17.00   Хүчит бөхийн барилдааны тавын даваа
 
17.00-17.30 Түрүүлж, айрагдсан морьдын цол дуудаж, шагнал гардуулна. 
 
17.00-17.50   Хүчит бөхийн барилдааны зургаагийн  даваа
 
17.50-18.20   Хүчит бөхийн барилдааны долоогийн  даваа
 
18.20-18.40   Хүчит бөхийн барилдаанд түрүүлсэн, үзүүрлэсэн, шөвгөрсөн бөхчүүдэд шагнал гардуулна.
 
18.40 Хурдан морины салбар хорооны дарга З.Болдбаатар уяачдын наадмыг хаана.
 
БАЯР НААДМЫН СОЁЛ, УРЛАГИЙН ҮЗВЭР, 
ҮЙЛЧИЛГЭЭНИЙ  ХӨТӨЛБӨР
 
Хүй долоон худаг
 
11-12-нд 9.00-18.00 цагт “Сэрсэн тал” соёлын наадам
 
11-нд 14.50-15.20 цагт “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх
 тоглолт,  цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр
 
11-12-нд 07.00-9.00 цагт Агаарын бөмбөлөг хөөргөх ажиллагаа
 
11-нд 14.00-цагт Хүй долоон худгийн наадмын нээлтийн ажиллагаа
                       
12-нд 7.50-8.20 цагт “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх тоглолт,  цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр
 
12-нд 9.00-цагт  Шүхрийн буултын үзүүлбэр
 
13-нд 11.40-12.10 цагт “Морьтон Монголчууд” морин спортын үзүүлэх
 тоглолт,  цирк болон сонгомол морьдын үзүүлбэр
 
Үндэсний соёл, амралтын хүрээлэн

12-нд 19.00 цагаас “Silence White” наадам үдэшлэг 
 
Сүхбаатарын талбай

11-нд 20.00-23.00 цагт “Улаанбаатарын үдэш” цэнгүүн
 
13-нд 10.00-15.00 цагт  “ДЭЭЛТЭЙ МОНГОЛ ”  наадам 

11-13-нд 9.00-18.00 цагт “ Би гэртээ ирлээ”   Т.Батаарын үзэсгэлэн
           
Үндэсний Дуу Бүжгийн Эрдмийн Чуулга
 
9-10 нд 18.00 цагт “Дэлхийд гайхагдсан монгол урлаг” тоглолт
 
11-нд 18.00, 20.00 цагт “Дэлхийд гайхагдсан монгол урлаг” тоглолт
 
13-нд 18.00 цагт “Дэлхийд гайхагдсан монгол урлаг” тоглолт
 
12-нд 20.45 цагт ”Наадмын үдэш” Монгол төрийн үндэсний их найрал хөгжмийн тоглолт
                       
 Улсын Дуурь Бүжгийн Эрдмийн  театр
 
11-нд 17.00 цагт  “Учиртай гурван толгой” дуурь
 
12-нд 17.00 цагт   “Үйлийн гурван толгой” дуурь
 
Соёлын төв өргөө
 
10-нд  15.00,18.00 цагт  Монгол Улсын Ерөнхийлөгчийн тангараг өргөх ёслол, Тулгар төрийн 2222 жил, Их Монгол Улсын 807 жилийн ой,Үндэсний их баяр наадмын хүндэтгэлийн  концерт
 
11-нд  19.00 цагт “Монголын сайхан орноор” Морин хуурын чуулгын тоглолт
                       
МҮЭ-ийн Соёлын төв ордон
 
10-15нд  19.00 цагт “Маск”  хошин урлагийн хамтлагийн тоглолт
             
Үндэсний дуу, бүжгийн “Түмэн Эх” чуулга
 
9-13 нд 16.00, 18.00 цагт Монголын язгуур урлагийн тоглолт
 
“Сарны чулуу” чуулга
 
11-13-нд 17.00, 19.30 цагт “Гайхамшигт Монгол урлаг” тоглолт
 
Төмөр замын дуу бүжгийн  чуулга
 
9-10-нд 17.00 цагт “Сэтгэл хөглөх аялгуу” тоглолт
 
Тэнгис кино театр
 
10-13 нд 11.00-23.00 цагт
 
Дэлхийн дайн Z  /Word War Z/
Сарыг хулгайлах төлөвлөгөө 3D /Despicable me 2/
Мангасуудын их сургууль 3D / Monsters university/
Ганцхан оноо- Лардьма
 
Өргөө 1 кино театр
 
10-13 нд 11.10-23.10 цагт
 
Дэлхийн дайн Z  /Word War Z/
Сарыг хулгайлах төлөвлөгөө 3D /Despicable me 2/
Мангасуудын их сургууль 3D / Monsters university/
Fast Furios 6
After Earth
 
Өргөө 2 кино театр
 
10-13 нд 11.10-23.10 цагт
 
Дэлхийн дайн Z  /Word War Z/
Сарыг хулгайлах төлөвлөгөө 3D /Despicable me 2/
Мангасуудын их сургууль 3D / Monsters university/
 
UB палас
 
14-нд 19.00 цагт “Ромео Жульетта 2” мюзикл
 
Монголын Урчуудын Эвлэлийн үзэсгэлэнгийн танхим
 
10-22-нд 10.00-18.00 цагт “Монголын сайхан орноор” дүрслэх урлагийн уран бүтээлийн үзэсгэлэн 
 
Улаанбаатар хотын музей
 
9-13-нд 10.00-17.00 цагт  Эндрюсийн үзэсгэлэн
 
Үндэсний Түүхийн Музей
 
9-13-нд 9.30-17.00 цагт  Өөрийн сан хөмрөгийн үзмэрээр үйлчилнэ
 
Богд хааны ордон музей
 
9-13-нд 10.00-17.30 цагт Өөрийн сан хөмрөгийн үзмэрээр үйлчилнэ
 
Хэлмэгдэгсдийн дурсгалын музей
 
9-13-нд 10.00-17.00 цагт Өөрийн сан хөмрөгийн үзмэрээр үйлчилнэ
 
Оюун ухааны олон улсын музей
 
10,13,14-нд 10.30-17.00 цагт Өөрийн сан хөмрөгийн үзмэрээр үйлчилнэ
 
Чойжин ламын сүм музей
 
9-13-нд 10.00-20.00 цагт Өөрийн сан хөмрөгийн үзмэрээр үйлчилнэ.